A Google szolgáltatásai közül egy újabbat szeretnék bemutatni, amely szintén rendkívül hasznos a tanári mesterséghez, ez pedig a Google Űrlapok (angol nevén Google Forms).
Kétféleképpen hozhatunk létre kvízt:
1. A Google Drive oldalán belépve, a felület közepére jobb egérgombbal kattintva kiválasztjuk a Továbbiak lehetőségnél a Google Űrlapokat.
2. Meglátogatjuk a docs.google.com/forms webhelyet.
Ezek után az új űrlap létrehozására kattintva meg is jelenik az űrlapszerkesztő, azonban még szükség van a tesztként történő beállításra. Ezt a jobb felső menükben található fogaskerék ikonnal jelölt Beállítások menüpontban tehetjük meg. Adhatunk a tesztünknek címet, valamint egy rövid leírást is. Ezek után érdemes nekiállni a feladatok kidolgozásához. Több féle feladattípust használhatunk fel. A népszerű feleletválasztáson, illetve jelölőnégyzeten (ebbe a kategóriába sorolnám a legördülő lista opciót is) túl lehetőség van rövid válasz, valamint hosszabb (bekezdésnyi) válasz típusú kérdéseket is létrehozni. A jelölőnégyzetrács, illetve feleletválasztós rács opciókat is érdemes felhasználni, mivel sok lehetőség rejlik benne (bennük). Ennek segítségével létrehozhatunk például sorbarendezést kérő kérdéseket, párosítást, esetleg igaz-hamis feladatot.
A legtöbb esetben (a szöveges válaszok kivételével) beállíthatjuk a helyes választ, így amennyiben engedélyezzük, a kitöltés után a diákok rögtön értesülhetnek a teszt eredményéről, valamint a helyes válaszokról. Szöveges válaszok esetén adhatunk meg minimum terjedelmet, és annak nem teljesítése esetén egyéni hibaüzenetet. Lehetőség van arra is, hogy „szabályos kifejezés" alapján a rendszer automatikusan javítsa a megadott választ, ehhez csupán minták megadására van szükség. Ezek mellet súlyozhatjuk a különböző feladatokat, aképpen, hogy mekkora pontértéket állítunk be hozzá.
Ez a videó remekül bemutat további ötleteket és azok megvalósítását, valamint szemlélteti az alkalmazás használatát (angol nyelvű):
Úgy gonolom, hogy a Google Űrlapok használatának legnagyobb előnye, hogy egyszerűen kezelhető mind a tanár, mind a diák számára, átlátható és (adott esetben) azonnali eredményt ad. A tanár a Válaszok menüpont alatt láthat egy automatikusan létrehozott statisztikát is, amely rendkívül hasznos lehet a tanári értékelés és önreflexió folyamatában.
Mindezek szemléltetésére én is létrehoztam egy tesztet, amely a középkori Magyarország történetével kapcsolatos összefüggések megértését hivatott vizsgálni, főleg a középiskolai tanulók (kb. 10-11. osztály) számára: https://forms.gle/w4NAbWMsJpPiLpcU6 Sok sikert a kitöltéshez! :)